Dnes sme vyspovedali zakladateľku senzorickej herničky Nitráčik, jedinečného miesta v Nitre, kde deti objavujú svet všetkými zmyslami. Prezradila nám, ako vznikol nápad vytvoriť túto herničku, čo všetko stojí za jej prevádzkou a v čom je Nitráčik výnimočný. Čítajte až do konca a dozviete sa, prečo by ste toto miesto určite mali navštíviť – či už ako rodič, pedagóg alebo fanúšik zmysluplnej hry!
Môžete nám predstaviť vašu senzorickú herničku/centrum? Ako dlho fungujete a čo všetko ponúkate?
Prvé senzorické hry rozbehol Nitráčik v máji 2024 v priestoroch detského centra v Nitre. Tento zdieľaný priestor mi v začiatkoch veľmi pomohol, ale časom, ako rástol záujem o ufúľané senzorické aktivity, mi začal byť malý a na smelé plány mi nestačil. Po vyše roku fungovania sa preto v lete 2025 Nitráčik sťahuje do nových väčších priestorov. Aj keď sú situované v centre mesta, vládne tu pokojná atmosféra, čo je presne to, čo detičky pri senzorickej hre potrebujú. Vnútorné zatrávnené átrium je ako stvorené na (nielen) letné vonkajšie hodiny, ale aj na oslavy, tematické workshopy a ďalšie pro-rodinne orientované aktivity. Zatiaľ sa centrom veľmi nazývať nemôžeme, ale je to otázkou blízkej budúcnosti, nakoľko okrem “klasických“ senzorických hodín plánujem postupne pridávať viacero aktivít, ktoré zatiaľ v SR nikto nerobí, resp. nerobí tak komplexne. Potrpím si na čistotu (irónia, že 🙂 ), milujem estetiku a originalitu a preto to všetko premietam aj sem. Aby sa každý v tomto senzorickom svete cítil vítaný, spokojný a rád sa opakovane vracal. Rada by som vyzdvihla, že nejde vyslovene o detský svet , ale radšej hovorím o priestore pre rodiny, kde nájde vyžitie a možnosti vyjadrenia tak dieťa ako aj rodič, kamarát, kolektív. Čerešničkou na torte je mini predajňa s najobľúbenejšími senzorickými materiálmi a pomôckami, na ktorých dodanie nemusia čakať, ale si ich rovno kúpia domov. 🙂
Aká bola vaša cesta k otvoreniu senzorickej herničky? Bol to dlhodobý sen alebo spontánne rozhodnutie?
Rozhodnutie pustiť sa do ufúľaných senzorických aktivít (messy&sensory play), prišlo v čase trvania rodičovskej dovolenky. Podobný štýl hodiny som si vyskúšala so svojim 2,5 synom a videla som ako zrazu neposedko sústredene tvorí, presýpa, skúma materiály.. Do toho zapracovala moja kreativita, nadšenie pre vec a túžba robiť niečo čo ma hlbší zmysel. Takmer okamžite som našla ideálny priestor a veci sa rozbehli veľmi rýchlo. Aďa s Naďou (mamičky a spoluzakladateľky o.z.) sa naladili na moje nadšenie a už som aj podávala žiadosť o O.Z. Takže, jednoznačne išlo o spontánne rozhodnutie, ktoré stojí na dlhodobejších predstavách, snoch a túžbe robiť niečo zmysluplné.
Aké vekové kategórie detí k vám najčastejšie chodia? Sú medzi nimi aj deti so špeciálnymi potrebami?
Momentálne mám hodiny pre dve vekové skupiny: MINI (cca 12-18mesiacov) a MIDI (1,5-6 rokov). Najčastejšie chodia detičky vo veku 3-3,5 roka. Mini som otvorila cca po pól roku fungovania. Maminky si to v podstate vyžiadali a ja som nemohla urobiť lepšie, ako sa do toho pustiť. Jednoducho MILUJEM energiu týchto hodín. Detičkám so špeciálnymi potrebami sa momentálne nevenujem, to chce vedomosti, tomu prispôsobené hodiny a na to si zatiaľ netrúfam. Nechcem ísť na úkor kvality a bez tak potrebných informácií. Ale možno časom.. Jeden krásny nápad mi blúdi hlavou..

Ako vyzerá bežný deň v senzorickej herničke? Máte organizované aktivity alebo nechávate deti objavovať voľne?
Nitráčikove hodiny nie sú “otvorené“, ale plánované. Vždy dávam dopredu vedieť termín konania hodiny ako aj ústrednú tému. Momentálne plánujem a čo najefektívnejšie nastavujem pravidelný rozpis hodín. Aby bol priestor čo najviac využívaný a aby sa prestriedali aj iné ako senzorické aktivity. Bude to skvelé! Bude to spolu skvele fungovať.
Čo sa však týka priebehu samotnej hodiny, dieťa si stanovištia vyberá intuitívne a podľa prvotnej preferencie. Nie je organizované. Usmerním len vtedy, ak nie je úplne zrejmé ako sa má so stanovišťom narábať, alebo keď je viacero spôsobov ako aktivitu vykonať.
Stretli ste sa s deťmi, ktoré spočiatku neboli nadšené zo senzorických aktivít? Ako ste ich povzbudili?
Áno, stretávam sa s tým. Vtedy sa snažím nechať dieťatku dostatočný osobný priestor, nech samo (so sprievodom) “opáčí” materiály. Detičky sú veľmi vnímavé a stačí, že sa venujem dietku vedľa a hneď zbystrí čo za aktivitu robíme. “Čarovné zrkadlo” zatiaľ nadchlo každého 🙂 Tie prekvapené tváričky, keď si začnem maľovať ruku, otlačím ju ja zrkadlo alebo aj keď autíčko namočím do farby a začnem farebnými kolesami jazdiť na zrkadle.. To ich motivuje dať šancu zmysluplnejší ufúľaniu.

Aké senzorické materiály sú u vás najobľúbenejšie?
U detí sú jednoznační favoriti: farebná ryža či tarhoňa, sliz, farebná senzorická pena a oobleck. Oobleck milujú aj rodičia. (a aj ja 🙂) Dokonca aj kineťak ak ho nemusia mať u seba doma, hi. No, a voda to je pre deti úplné blaho. Či prelievajú pipetami, alebo hľadajú predmety v mystery water, to je v podstate jedno, výsledok je vysoká miera spokojnosti 🙂
Používate vo vašej herničke aj menej známe alebo netradičné senzorické pomôcky?
Vo svete senzorákov sa už vymyslelo a poskúšalo asi všetko 🙂 Skvelé je, že sa navzájom inšpirujeme a posúvame si tipy, takže novinka je čoskoro virálna. Pravidelne sa ale snažím niečo nové pridružiť, stále dokupujem novinky a kombinujem stanovištia tak, aby to nebola “obohraná platňa“. Ťažko aj odpovedať na to, čo je v tomto prípade netradičná senzorická pomôcka. 🙂
Pozn. Málo senzorákov napr. používa krupicu a pritom je to skvelý senzorický materiál. Alebo používajú chia semiačka v len napučenej verzii. Stačí pridať kukuričný škrob a je z toho perfektný chia sliz.
Aké výzvy ste pri prevádzkovaní senzorickej herničky zažili? Sú nejaké prekážky, ktoré musíte pravidelne riešiť?
Ako v každom podnikaní. Veľmi mi vie narušiť chod hodín vysoká chorobnosť detičiek, alebo odhlasovanie na poslednú chvíľu. Bohviečo nie je ani novozavedená transakčná daň. Plus je veľkou výzvou vysoká spotreba senzorického materiálu a pomôcok (!). To pozná každá kolegyňa. Náročnosť prípravy jednej hodiny a jej následného upratania je tiež kapitola sama o sebe. Ale aj tak som šťastná, že túto prácu robím. Napĺňa ma.
Vidíte na Slovensku rastúci záujem o senzorické hry? Myslíte si, že sa o nich vie dostatočne?
Záujem jednoznačne vzrastá. V ČR sú síce už oveľa ďalej ako my, ale aj SR v tomto smere ožíva. Ale pozvoľne.
Osveta je stále nevyhnutná, medzery v informovanosti pretrvávajú.
Aké sú vaše plány do budúcna? Chystáte rozšírenie herničky, nové aktivity alebo spolupráce?
Plány sú veľké. 🙂 Nový priestor ma naštartoval a doslova prekypujem novými nápadmi. Už to len „“upratať“ a postupne pridávať, aby to celé časom nespadlo na hlavu, ako sa vraví. Viaceré aktivity budú v SR zatiaľ neobjavené a to ma poháňa vpred. A verím, že aj Nitráčikov fanklub to poteší a rozrastie sa. 🙂
Čo vás na práci v senzorickej herničke najviac baví a napĺňa?
- Že to má zmysel. To som v živote hľadala. Nechať raz po sebe zmysluplnú stopu na tomto svete.
- Kreatívne sa môžem realizovať. To je moja súčasť od detstva.
- Aj keď som najviac unavená a hlavu mi ide roztrhnúť, po hodine som nabitá energiou a bolesť odíde. Deti mi vynaloženú energiu vracajú 10násobne. 🙏🏻
- Stále sa viem posúvať ďalej. Nie je to nikdy nuda 🙂
- A v neposlednom rade úplne rastiem a rozplývam sa, keď vidím ako venujú plnú pozornosť dieťaťu, priblížia sa mu a spolu si užívajú spoločnú chvíľu. Veľmi sa mi ráta, ak sa aj dospeláci oddajú slobodnej hre bez zákazov a zbytočných obmedzení a úprimne sa tešia
- Na záver otázky veľké priznanie: srdce mi plesá, keď deti na konci hodiny plačú… lebo im je skvelé a nechcú odísť 🙃 #z_radosti_nie_skodoradosti
Máte nejakú obľúbenú spomienku alebo moment z herničky, ktorý vám utkvel v pamäti?
Áno,mám. Hneď 3 🙂
- Prvý krát bolo u mňa dievčatko.. uprostred hodiny radostne a dosť nahlas vykríklo: mamiiiii,ja som špinavááá.. zrazu magický moment, stíchla celá miestnosť a z tej radostnej reakcie ostali všetci nadšení.. naozaj to bola čistá detská radosť vo vzduchu.. maminka vzápätí doplnila, že keď šli na hodinu, dievčatko sa veľmi bálo ufúľania.. ani vstúpiť nechcela..zvládla to a prekonala prirodzený pud po čistote, hodinu si naplno užila po prvotnom strachu..to bolo pre mňa silné.. tá nefalšovaná detská emócia
- Keď jeden chlapček začal so štetcom v ruke šermovať sám so sebou v pomaľovanom zrkadle, rozprával sa pritom a spieval. Bol rozkošný. Sledovať ho, ako sa spoznáva “z druhej strany”, komunikuje sám so sebou a úplne sa uvoľnil bolo veľmi milé.
- Malkáčka Alžbetka chodí na hodiny so svojim bratom a oboma rodičmi. Je úžasná, s prehľadnom si užíva všetky stanovištia. Celkovo je veľmi neposedná 🙂 Na jednej hodine si sadla do tuff tray s umývadlom s tečúcou vodou (cela od farby ) a asi 15 minút len tak sedela s ručičkou pod prúdom vody a užívala si moment pocit vody na tele. Ani pohľadom nepohla. Aj o tom sú senzorické hodiny, precítiť zmyslami, nájsť stíšenie a užívať si danú chvíľu.
Celkovo ale milujem momenty, ktoré som už skôr spomínala, tj. keď detičkám prvý krát ukážem , že si napr.pomaľujem ruku a otlačím ju na zrkadlo, alebo keď namočím autíčko do farby a prejdem po zrkadle. Vtedy ani nedýchajú a sú fascinované. Že sa to môže. Že nikto nenapomína.
Alebo keď vchádzajú do pripravenej miestnosti so stanovišťami, na pozadí hra relaxačná hudba (väčšinou počuj aj zvuk tečúcej vody) a oni sa cítia ako v krajine zázrakov. To sú špeciálne chvíľky.
Ak by ste mali odporučiť rodičom jednu jednoduchú senzorickú aktivitu, ktorú môžu skúsiť doma, čo by to bolo?
Teraz som robila jednu skvelú spoluprácu s medzinárodnou platformou,kde som natočila 15 videí so senzorickými aktivitami na doma. Bolo ťažké vybrať z toľkých možností, lebo domácnosť ponuka naozaj veľa sensory-friendly materiálov a pomôcok. Pričom sú veľmi jednoduché a rýchle na prípravu.
Napr. Do pohárikov nalejte mlieko, pridajte potravinárske farby (kúpite bežne v obchodoch), pomiešajte a pridajte pipetu (resp. striekačku). Na pripravený podnos položte pár krajcov toastového chleba, na ktorý bude dieťa kvapkať, mixovat farby a kľudne pridajte aj vykrajovátka, ktoré máte doma. Tým, že ide o jedlé suroviny sa nielen zahrá, aj sa občerství a vďaka pipete si precviči jemnú motoriku, ktorá je kľúčová do života a vdaka farbam a vykrajovátkam si zas zdokonalí kreativitu.
Ak vám ostane zafarbené mlieko, môžete pridať ešte jednu dodatočnú aktivitu. Stačí do misky alebo ikea trofast naliať kuchynský olej a pipetou po kvapkách vytvárať farebnú koláž. Je to veľká, oku lahodiaca zábava.

Ďakujeme majiteľke herničky Nitráčik za milý a inšpiratívny rozhovor. Veríme, že vás jej príbeh oslovil a možno vás aj motivoval navštíviť toto inšpiratívne miesto v Nitre. Ak nechcete prísť o ďalšie rozhovory a tipy zo sveta senzorického hrania, sledujte náš blog a sociálne siete – pripravujeme pre vás ešte veľa zaujímavého!